Wspólna scena

Od czerwca bieżącego roku spotykają się regularnie i wspólnie pracują nad przedstawieniem. Grupa seniorów i młodzieży prowadzi artystyczny dialog pod szyldem Amatorskiego Teatru Integracji Międzypokoleniowej. Już 17 grudnia, w Muzeum Monet I Medali Jana Pawła II, będzie można zobaczyć owoc ich kooperacji - spektakl ,,Ci co zginą będą siewcami”, wpisujący się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W projekt zaangażowanych jest czterdzieści osób, w tym 15 seniorów oraz 25 dzieci i nastolatków. Mimo dość znacznej różnicy wieku między aktorami udało się stworzyć bardzo przyjazną i twórczą atmosferę na próbach. Młodsi i starsi artyści doskonale czuja się w swoim towarzystwie. Babcie i dziadkowie troszczą się o swoje przybrane wnuczęta, a wnuczęta lubią swoich dziadków. Spotykają się również poza próbami, chociażby wspólnie wybierając się na spektakle do Teatru Adama Mickiewicza.

Teatr daje wolność tu każdy chociaż przez chwile może być kimś innym, może założyć maskę i przenieść się do innego świata. Chcieliśmy stworzyć taką przestrzeń w której wiek nie będzie przeszkodą a wiemy, z działań które prowadziliśmy wcześniej, że była taka potrzeba zarówno wśród dzieci, młodzieży jak i seniorów. Postanowiliśmy te pokolenia połączyć. Dla niektórych naszych aktorów ATIM to spełnienie marzeń o aktorstwie które mogą zrealizować w jesieni swojego życia. Inni natomiast wybierają się do szkoły aktorskiej za kilka lat po maturze. Poza kontekstem artystycznym, bardzo ważny jest dla nas ten aspekt społeczny. Wiemy że nic nie łączy ludzi lepiej niż wspólne działania – opowiadają Michał i Aleksandra Szymczyk z Fundacji Małego i Dużego Człowieka Kolorowa, w ramach której działa Amatorski Teatr Integracji Międzypokoleniowej.

Największym wyzwaniem przy realizacji tego projektu okazała się koordynacja pracy tak dużej grupy ludzi. Opracowanie skutecznego planu pracy z uwzględnieniem 40 aktorów w różnym wieku, 8 osób kadry, plus pewnej grupy dochodzących współpracowników (chociażby zaprzyjaźnionych fotografów), wymagało logistycznej ekwilibrystyki. Na szczęście nad wszystkim udało się zapanować.

Uczestnicy projektu wraz z Beatą Koch (reżyserką, scenarzystką i choreografką) i Katarzyną Skolik-Miedziak (instruktorką teatralną) stworzyli autorski scenariusz spektaklu, oparty na motywach historycznych, poruszający tematykę niepodległości, polskości oraz tradycji narodowej. Przedstawienie „Ci co zginą będą siewcami” łączy w sobie poezję Elizy Orzeszkowej, muzykę inspirowaną dziełami Fryderyka Chopina, ruch sceniczny oraz obrazy pięknego, ojczystego krajobrazu. Warto tu dodać, że za aspekt muzyczny przedstawienia odpowiada Marek Makles, a scenografię przygotował Michał Tkaczyński.

17 grudnia o g. 12.00 w Muzeum Monet I Medali Jana Pawła II odbędzie się uroczysta premiera przedstawienia, które później, na początku 2019 r., będzie jeszcze przynajmniej dwukrotnie wystawiane. Oczywiście na tym nie koniec. To dopiero początek naszych wspólnych działań. Zaczynamy od uczczenia 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przedstawieniem „Ci co zginą będą siewcami”, ale w głowach mamy bardzo wiele pomysłów na kolejne przedstawienia. Planujemy też małe tournee po Polsce, a może i po innych krajach. Kto wie dokąd zajdziemy… Najważniejsze że chcemy grać, bo teatr nadaje sens naszemu życiu, a ludzie których poznaliśmy i zechcieli nam zaufać tworząc z nami Amatorski Teatr Integracji Międzypokoleniowej są wspaniali i niesamowici pod każdym względem. Pragniemy podziękować wszystkim aktorom amatorom, że dołączyli do nas – mówią koordynatorzy projektu.

źródło: oprac. af)

Powiększ obraz: Wspólna scena - Amatorski Teatr Integracji Międzypokoleniowej